Ako vyzerajú nákupy na Vianoce a koľko ľudí si na ne berie pôžičky

Ako vyzerajú nákupy na Vianoce a koľko ľudí si na ne berie pôžičky

Tieto Vianoce budú výnimočné a to z dôvodu neutíchajúcej pandémie, ktorá paralyzuje celý svet. Slováci sa však Vianoc za žiadnych okolností nechcú vzdať. Aká je situácia s požičiavaním financií kvôli obdobiu zimných sviatkov? Požičiavajú si Slováci menej kvôli korona kríze?

Kvôli opatreniam vlády budú tieto Vianoce ukrátené o vianočné večierky v práci, posedenie v širokom kruhu známych v prevádzkach a taktiež budú chýbať vianočné trhy s voňavým punčom alebo medovinou. Zabráni to Slovákom v nákupoch? Podľa finančných analytikov si na Vianoce požičiame do 200 eur. No väčšina z nás míňa z vlastných ušetrených peňazí. Odborníci sa dovedna zhodujú na tom, že Vianoce by nemali byť dôvodom pre úver.

Vianočné sviatky sú spojené s neodmysliteľnou vianočnou atmosférou, ktorú tvoria aj vianočné ozdoby, maškrty, obľúbené jedlá a nepochybne i darčeky, ktorými chceme obdarovať najbližších. Ak si však nedokážeme splniť všetky požiadavky mali by sme sa namiesto pôžičky uskromniť. Ak už sa vydáme na dráhu nakupovania darčekov mali by sme myslieť na našu bezpečnosť a využiť doručovacie služby ako Slovenská pošta, kuriérske spoločnosti či služby ako Zásielkovňa alebo Balíkomat. Túto možnosť volí viac ako polovica Slovákov. Okrem pohodlného objednania z domova a pohodlného vyzdvihnutia tovaru od kuriéra pri dverách je tu ďalšia výhoda a síce zníženie kontaktu s ostatnými nakupujúcimi zákazníkmi.

Situácia s požičiavaním peňazí cez pôžičky na nákup darčekov sa medziročne zlepšila. Slováci si šetria viac a požičiavajú menej. Čo hovorí aj o zvyšujúcej sa finančnej gramotnosti a zodpovednosti. Stále sa však nájde typ ľudí, ktorí vianočné pôžičky predsi využívajú. Bohužiaľ sa však jedná o jedincov, ktorí nezvládajú splácať ani ich aktuálne záväzky a tak si berú pôžičku na pôžičku čo celú situáciu iba zhoršuje. Takýto ľudia často nemajú ani na kvalitnejšie potraviny či oblečenie.

Vianočné pôžičky, áno či nie?

Vianočná pôžička nemusí nutne znamenať zlo. No rozmýšľať o nej by mali ľudia, ktorí sú si stopercentne istí o tom, že ju zvládnu splácať až do konca a na čas bez meškania. Takáto pôžička by nemala slúžiť pre naplnenie rozmarného sna alebo zimnej dovolenky spojenou s lyžovačkou. Ideálne je ak si domácnosť alebo jedinec vyskúša ešte pred vybratím pôžičky jeden alebo viac mesiac odložiť bokom čiastku, ktorá by mala výšku splátky úver.

Čo by mali robiť ľudia, ktorí berú pôžičku na pôžičku

Žiaľ, je mnoho prípadov, kedy ľudia nezvládajúce svoje záväzky riešia s ďalšou pôžičkou, ktorou sa snažia vyplatiť existujúce úvery. To samozrejme vedie iba do nekonečnej špirály dlhov a nevyplatených záväzkov, ktoré môžu viesť až k exekútorom.

Aj tento problém je možné vyriešiť. Na finančnom trhu sú ponúkané refinančné resp. konsolidačné pôžičky. Ich princíp spočíva v spojení viacerých pôžičiek do jednej. Poštová banka ponúka refinancovanie prostredníctvom služby s názvom Lepšia splátka. Ponúkajú úrok od 4%. Spojením viacerých pôžičiek do jednej získate okrem výhodnejšieho splácania aj viac výhod. Splátka je iba jedna, nemusíte sa sústrediť na rôzne dátumy v mesiaci. Podobnú službu ponúka aj Cetelem alebo Raiffeisen, z nebankových poskytovateľov Silverside.

Vianoce sú podľa mnohých ľudí najkrajšími sviatkami v roku. Nenechajme si ich pokaziť nevýhodnými pôžičkami a krátkodobej radosti na úkor problémov, ktoré sa s nami môžu ťahať dlhodobo. Každý jeden krok spojený s pôžičkou si dôkladne premyslite.

Zdroj: https://www.pozicky123.sk/