Raiffeisen banka

raiffeisen banka

Svieža, moderná a s jednoduchou ponukou, presne taká je Raiffeisen banka. Vo svete má vyše 130 ročnú históriu, hoci u nás je na trhu iba niekoľko rokov. To, čím zaujala verejnosť a klientov, je jej prehľadná ponuka spojená s transparentnými podmienkami. Ak ešte nie ste jej klientom, ale o tom uvažujete, predstavíme vám Raiffeisen bližšie.

Raiffeisen banka, jej história a ponuka

Zakladateľom banky je Friedrich Wilhelm Raiffeisen, verejne veľmi aktívny človek. V druhej polovici 19. storočia bolo v Prusku, dnešnom Nemecku, množstvo drobných remeselníkov či obchodníkov. Tí sa mnohokrát ocitli bez finančných prostriedkov na preklenutie nepriaznivého obdobia. A tak vznikli prvé úverové združenia a banka.

Dnes je svojimi službami a produktmi Raiffeisen banka zameraná na širokú klientelu, najmä ak ide o zamestnancov a živnostníkov. Tomu je prispôsobená aj ponuka.

K hlavným finančným pilierom produktov banky patria:

  • bankové účty, najmä Parádny účet, ktorý predstavuje základný kameň, k nemu banka ponúka štandardný osobný účet aj základný bankový produkt
  • úverový produkt, konkrétne Pôžička s odmenou, čo je štandardný spotrebný úver, ktorý môžete získať na čokoľvek a podľa príjmu až do 30 000 €
  • vkladový produkt Viazaný vklad, ktorý slúži ako termínovaný vklad, kde jednorazovo vložíte peniaze a potom na konci ich získate naspäť aj s úrokom
  • doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré je súčasťou III. piliera, ktoré vám ušetrí daň z príjmu a máte možnosť získať príspevok zamestnávateľa

Bežné účty Raiffeisen

Základom ponuky bankových účtov je Parádny účet. V cene účtu sú neobmedzené vklady a výbery hotovosti na pobočkách, výbery z bankomatov Tatra banky, výbery z bankomatov Raiffeisen v zahraničí aj 2 výbery z bankomatov iných bánk navyše.

Okrem toho sú v cene aj platby kartou doma a v zahraničí, prevodné príkazy a vedenie a správa debetných kariet k účtu. Ak vám mesačne na účet pripadne kredit aspoň 400 € a nastavíte si inkaso, ktoré sa zrealizuje, môžete mať účet zadarmo.

Okrem neho ponúka banka aj možnosť získania rezervy k účtu a to vo výške 50 až 2 000 €. Medzi ďalšie účty v ponuke banky patria Osobný účet, Základný bankový produkt bez poplatkov pre vybranú skupinu klientov a Platobný účet so základnými výhodami. Posledné dva účty sú dané a definované legislatívne a sú za zvýhodnené ceny.

Pôžičky a úvery Raiffeisen

Pokiaľ ide o úverové produkty, Raiffeisen banka má jeden univerzálny úverový produkt a to Pôžička s odmenou. Jedná sa o spotrebný úver, ktorý môžete mať schválený už do pár minút a je ho možné použiť na čokoľvek. Pôžička je bezúčelová a teda flexibilná.

Tu sú jej najdôležitejšie vlastnosti a parametre použitia:

Úverový limit a doba splatnosti: Ak ide o finančné prostriedky, požičať si môžete minimálne 300 €, horný limit je 30.000 €. Takýto široký rozsah umožňuje získať rýchlo aj malú pôžičku na nečakané a krátkodobé výdaje. Doba splácania pôžičky môže byť od 12 do 96 mesiacov. S takýmto intervalom si nastavíte splátku presne podľa seba.

Poplatky a úročenie: Pôžička s odmenou je doslova a do písmena bez poplatkov. Neplatíte žiadny poplatok za poskytnutie pôžičky, za predčasné a mimoriadne splatenie vždy a kedykoľvek a ani za zmeny na pôžičke. Úroková sadzba je závislá od vašej bonity ako aj od parametrov pôžičky, pohybuje sa štandardne okolo 6 až 9 % ročne.

Odmena naspäť: Za riadne splácanie pôžičky vám Raiffeisen banka ponúka pomerne štedrú odmenu. Ak dodržíte dobu splatnosti a výšku mesačnej splátky a budete úver splácať načas, môžete získať odmenu až do výšky 459 € ročne. Výška odmeny závisí od parametrov úveru a vzťahuje sa na všetky pôžičky v sume od 2050 € až do 30000 €.

Porovnanie nájdete online na https://www.pozicky123.sk/

Sporiace a vkladové produkty

Pre tých, ktorí majú dostatok finančných prostriedkov a chceli by ich naopak zhodnotiť, má Raiffeisen bank k dispozícii tzv. Viazaný vklad. Ide v podstate o termínovaný vklad, kde viete uložiť peniaze na vopred určenú dobu a tie zhodnotiť vopred známym a pevným úrokom. Na výber máte možnosť viazanosti na 12, 24 alebo dokonca 36 mesiacov.

Peniaze môžete na vklad vložiť v hotovosti alebo prevodom, založenie vkladu je len otázkou pár minút. Zhodnocovanie finančných prostriedkov je možné sledovať kedykoľvek cez internet banking aj infolinku. Vklad je možné zrušiť predčasne a bez sankcie.

Druhou možnosťou je sporenie na dôchodok. Raiffeisen má špeciálny produkt pre doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré je verejnosti známe aj ako tzv. III. pilier.

Ak si budete sporiť na dôchodok v banke, získate flexibilitu, zhodnotenie aj pohodlie na jednom mieste. Ušetríte, nakoľko sporiť môžete aj s príspevkom od zamestnávateľa. Navyše, na vaše vlastné príspevky sa vzťahuje daňová úľava a ušetríte 30 €. Po 10 rokoch sporenia si môžete prostriedky vybrať a je jedno, ako ich použijete.

Plusy a najväčšie výhody banky

Dôvodov, prečo si vybrať práve Raiffeisen banku, je niekoľko. Nejde pritom vždy iba o finančné benefity, naopak, väčšine klientov záleží aj na tých nefinančných. Ak vás ponuka produktov zaujala, nie je problém preniesť si do nej účet aj úver.

Tu sú najznámejšie a najvýznamnejšie benefity Raiffeisen:

  • komplexný výber bežných účtov vrátane účtu ideálneho pre takmer neobmedzené používanie, ten môžete mať dokonca aj bez akéhokoľvek poplatku
  • veľmi univerzálne nastavený spotrebný úver Pôžička s odmenou, kde za riadne splácanie získate naspäť finančné prostriedky až do výšky 459 €
  • transparentný cenník pri každom produkte a minimum poplatkov navyše, či už ide o poplatky pri účtoch, úveroch alebo aj pri vkladových produktoch
  • široká sieť bankomatov u nás, hoci nie vlastných, ale možnosť bezplatného využitia Tatra banka bankomatov, veľmi dobré zastúpenie v zahraničí

Ak sú pre vás výhody Raiffeisen dostatočné, môžete si do nej preniesť svoje produkty. Ak ide o  bankový účet, stačí osloviť banku a tá sa už postará o jeho prenos, vrátane zrušenia v starej banke. Čo sa týka spotrebného úveru, postup je obdobný. Raiffeisen síce nemá špeciálny refinančný úver, ale na tento účel sa dá využiť aj Pôžičku s odmenou.