Čo je to erektilný autotest?

Čo je to erektilný autotest?

Erektilný autotest je procedúra, pri ktorej muž sám odhalí, či je príčina jeho erektilnej dysfunkcie fyzická, alebo psychologická..

Je známy tiež ako nočný známkový test erekcie, zvaný NPT.

Prečo sa erektilný autotest vykonáva?

Test sa vykonáva na to, aby ste si potvrdili, či v noci zažívate erekciu. Muži, ktorí majú normálnu fyziologickú erektilnú funkciu, majú počas normálneho spánku aj erekciu.

Podľa Zdravotného centra Kalifornskej univerzity v San Franciscu priemerný zdravý dospievajúci muž zažíva tri až päť spontánnych erekcií za noc, z ktorých každá trvá 30 až 60 minút.

Erektilná dysfunkcia môže byť spôsobená fyzickými, emocionálnymi alebo duševnými problémami resp. sú to problémy s erekciou. Tento test pomáha určiť, či je vaša erektilná dysfunkcia spôsobená fyzickými problémami.

Tento test sa dnes považuje už za zastaralý. Existuje celý rad spôsobov, ktorými sa NPT test môže vykonávať. K dispozícii sú ale už spoľahlivejšie testy, ako je napríklad NPT test pomocou testu RigiScan.

RigiScan je prenosné domáce zariadenie, ktoré slúži na hodnotenie kvality nočnej erekcie. Toto zariadenie s batériou sa obmotá okolo stehna. Je vybavené dvomi slučkami, ktoré sú pripojené k motoru s jednosmerným prúdom. Jedna slučka sa obmotá okolo koreňa penisu, zatiaľ čo druhá je umiestnená pod korónou, čo je oblasť penisu tesne pod žaluďom. V priebehu noci zariadenie opakovane meria, koľko krvi je vo vašom penisu (teda ako opuchne) a ako dobre odoláva ohýbaniu alebo skriveniu (čie jeho tuhosť).

Tento test sa môže opakovať niekoľko nocí za sebou. Výsledky z každej noci sa ukladajú do zariadenia, takže ich môže lekár stiahnuť a analyzovať.

Penilný pletyzmograf je ďalším testom, ktorý sa niekedy používa na rozlíšenie fyzickej a psychickej erektilnej dysfunkcie. Toto zariadenie meria stav vášho penisu, keď si pozeráte alebo počúvate sexuálny materiál. Môže to zahŕňať prezeranie obrázkov, sledovanie pornografických snímok alebo filmov alebo počúvanie sexuálne stimulujúcich audiokaziet. Počas testu sa k zapisovacej jednotke (pletyzmograf) pripevnia penilné manžety, ktorý zobrazuje a zaznamenáva prúdenie krvi do penisu.

Toto je pár testov, ktoré sa používajú namiesto spomínaného známkového testu, a sú často presnejšie. Je tiež čoraz ťažšie nájsť poštové známky (ktoré sa používajú v teste), ktorých zadná strana nie je sama o sebe lepivá. Najväčší prínos tohto testu spočíva v tom, že vám umožňuje samému si otestovať svoj problém, ak ste v rozpakoch diskutovať o tom s lekárom.

Ako sa pripraviť na erektilný autotest

Budete si musieť kúpiť štyri až šesť poštových známok. Na ich hodnote a označení nezáleží, ale mali by mať zadnú stranu nelepivú samú o sebe, teda potretú suchým lepidlom. Známky sú tou najlepšou možnosťou, ale existujú aj iné alternatívy. Ak nemáte známky, môžete použiť pásik papiera. Tento pásik by mal byť široký 2-3 cm a dostatočne dlhý na to, aby sa okolo penisu obmotal. Pásik možno zaistiť pomocou lepiacej pásky.

Dva dni pred testom nepite alkohol, ani neberte prášky na spanie, pretože môžu zabrániť erekcii. Tiež by ste sa mali vyhnúť kofeínu, aby ste si zabezpečili dobrý spánok.

Ako sa erektilný autotest vykonáva

Kroky

Pred spaním si oblečte boxerky. Vezmite si dostatočný počet známok, ktoré nalepíte na penis.

Ochabnutý penis prestrčte cez dieru v boxerkách. Jednu zo známok navlhčite na zadnej strane a nalepte všetky známky jednu po druhej okolo penisu, tak aby ostali v jednom celku. Musia byť dostatočne prilepené tak, aby sa tento celok rozpadol, ak dosiahnete erekciu. Penis zasuňte späť do boxeriek a uložte sa na spánok.

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov spite na chrbte, aby ste známky neporušili.

Tento postup opakujte tri noci za sebou.

Výsledky

Keď ráno vstanete, skontrolujte známky. Ak sú porušené, znamená to, že ste počas spánku mali pravdepodobne erekciu. V tom prípade je váš penis fyzicky v poriadku..

Riziká

S týmto autotestom nie sú spojené žiadne riziká.

Ako postupovať po vykonaní autotestu:

Ak sa vám známky počas spánku nerozpadli, môže to znamenať, že vaša erektilná dysfunkcia je spôsobená fyzickým problémom.

Tento test určuje iba to, či ste schopný dosiahnuť erekciu. Avšak neposkytne vysvetlenie, prečo máte problémy s jej získaním alebo udržaním.

Neschopnosť dosiahnuť erekciu počas sexu môže mať psychologický charakter. Ak máte problémy s dosiahnutím a udržaním erekcie, navštívte svojho lekára. Vaša erektilná dysfunkcia môže byť spôsobená psychologickým problémom, ako je depresia. Váš lekár vás môže vyšetriť na depresiu alebo iné psychologické poruchy a odporučí vám odborníka na liečbu psychického zdravia.

Záver

Ak zažívate pravidelnú erektilnú dysfunkciu, porozprávajte sa so svojím lekárom. Mnohí muži o tejto téme neradi hovoria, ale nedostaňte sa zbytočne do rozpakov. Je to pomerne bežný stav, ktorý sa s pribúdajúcim vekom môže jednoducho objaviť.

Váš lekár vám môže pomôcť potvrdiť, či je vaša erektilná dysfunkcia spôsobená fyzickými alebo psychickými príčinami. Bežnou formou liečby erektilnej dysfunkcie je hovorová terapia a farmaceutické lieky.